Skip to main content

Napsali o nás (novinky.cz)

Nevídaná podívaná se naskytla těm, kteří o státním svátku 28. října odpoledne přišli na Kamenec v Jilešovicích na Opavsku.

Čtyři desítky psů rozličných ras i milých voříšků společně na ploše travnatého hřiště – a bez psích rozmíšek.

Ještě před půl třetí nebylo jasné, kolik pejskařů sem dorazí na akci nazvanou Sváteční cvičení s pejsky. „Pozvali jsme dvě stě osmdesát lidí, přátel a kamarádů, kteří za třináct let naší činnosti prošli našimi soustředěními nebo pravidelnými výcviky. Opravdu jsem netušil, kolik z nich dorazí,“ řekl Libor Macháček z občanského sdružení DOGMA, které se soustředí na soužití člověka se psem či jiným zvířetem ve společnosti, canisterapii, na výcvik i přednášky.

A pozvaní přijeli z celé republiky, pejskaři i s životními partnery, dětmi či vnuky. A samozřejmě s hlavními aktéry – německými ovčáky, retrívry, německým boxerem, hovawartem, cane corsou, anglickým bulteriérem, foxteriérem, greyhoundem zachráněným z Anglie, kde doběhal chrtí dostihy, briardem a dalšími velkými i malými psy. 

Pes je sice nejlepším přítelem člověka, ale radost z takového soužití nepřichází jen tak. Pes bývá obrazem svého pána a jeho důslednosti ve výchově. Možná vás překvapí, že vrtění ocáskem není prostě jen projevem radosti psa, jak to většina z nás vnímá, ale jeho způsobem, jak dát o sobě vědět. Když nám pes šlape po nohách, je to jeden z projevů jeho snahy o dominanci. A když se do nás na návštěvě přátel zhurta pustí čivava, patrně jsme psíkovi zabrali „jeho“ křeslo. A není pravda, že každý retrívr je prostě skvělý bezproblémový rodinný pes.

„Důsledností dosáhnete opravdu prima vztahu se psem. Nemáte stres, že váš pes pokouše sousedy. Každému, kdo na výcvik přichází, připomínám, že výchova psa je hlavně o výchově jeho majitele. Je o nás samotných,“ řekl Libor Macháček. K dobru dává, že jej jako malého kluka pokousal cizí pes a strach v sobě překonal teprve jako mladý muž.

Libora Macháčka jsem poznala před mnoha lety ve Žďárském Potoce na Rýmařovsku, kam přijel se svými psy a speciální čtyřkolkou za dětmi nevidomými, s dětskou mozkovou obrnou, mentálním hendikepem a dalším zdravotním znevýhodněním. Přijel tam, aby dětem dopřál zážitek z projížďky, aby jim pomohl překonat strach z neznámého. Byl to vážně skvělý den mezi skvělými lidmi.

Zdroj článku - novinky.cz | Autor: Alena Kiedroňová

92926 Gallery1 Otufh
92927 Gallery1 Hylf6
92928 Gallery1 Pmx01
92929 Gallery1 J6ua9
92930 Gallery1 Rlek5
92931 Gallery1 4dme2